Ogłoszenia

OGŁOSZENIA PARAFIALNE 2022.07.03 Niedziela Okr. Zw. 14

 1. WAKACYJNY PORZĄDEK ODPRAWIANIA MSZY ŚW. – w dni powszednie o godz. 8:00 i 19:00, w niedziele o godz. 8:00, 9:30, 11:00 i 20:00.
 2. W tym tygodniu patronują nam:  we środę, 6 lipca – Błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922), dziewica i zakonnica, patronka dzieł misyjnych w Polsce; w piątek, 8 lipca – Święty Jan z Dukli (1414-1484), franciszkanin, świątobliwy kapłan, wybitny kaznodzieja.
 3. W lipcu pamiętajmy szczególnie o cenie naszego zbawienia, jaką było przelanie Najśw. Krwi Chrystusowej. Przy wyjściu można zabrać kartkę z modlitwą zanurzającą we krwi Zbawiciela wszystkich spraw i osób w nowym dniu życia.
 4. W czasie wakacji nie będzie uroczystego WYSTAWIENIA PANA JEZUSA W NAJŚW. SAKRAMENCIE w monstrancji. Do uroczystej adoracji powrócimy od września. Kościół św. Antoniego będzie jednak otwarty przez wszystkie dni powszednie od porannej do wieczornej Mszy św., z nadzieją, że nie zabraknie wstępujących na chwilę odpoczynku przy Panu Jezusie tęskniącym za nami w Tabernakulum.
 5. ZMIANA TAJEMNIC I INTENCJI ŻYWEGO RÓŻAŃCA po Mszy św. o godz. 11:00
 6. KANCELARIA PARAFIALNA będzie czynna w czas wakacji od poniedziałku do piątku po porannej i wieczornej Mszy św. W pilnych sprawach prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (501316369)
 7. W ramach akcji Caritas „Lato 2022”, zebraliśmy do puszek 985 zł na wyjazdy wakacyjne dla dzieci z uboższych rodzin, w imieniu parafialnego zespołu Caritas składamy serdeczne podziękowania wszystkim ofiarodawcom.
 8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, do nabycia u ministrantów. W sklepiku można nabyć książkowe kalendarze na rok 2023 „Droga Życia”, dedykowane życiu poczętemu.
 9. Centrum Medyczne Badań Profilaktycznych i Przesiewowych zaprasza na badania USG Doppler przepływów szyjnych i kończyn dolnych, USG tarczycy, nerek, płuc, stawów, piersi, oraz Echo Serca. Badania są odpłatne i odbędą się w środę 6 lipca od godz. 14:00 w Centrum Zdrowia, ul. Kościuszki 17 w Dębnie. Bliższe informacje w przychodni.
 10. Stowarzyszenie Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć w Szczecinie – Oddział w Dębnie zaprasza na jubileusz 10-lecia uroczystych obchodów w Dębnie Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1939 – 1947. Rozpoczęcie uroczystą Mszą św. w niedzielę 10 lipca o godz.. 11:00 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie. Cały program na plakacie w gablocie ogłoszeń.
 11.  tym roku z naszej Archidiecezji wyruszy XXXVIII Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę z: Pustkowa (25.07, godz. 9.00), Świnoujścia (parafia pw. Chrystusa Króla, godz. 7.00), Kamienia Pomorskiego (26.07), Wolina (27.07), Stepnicy (28.07), Szczecina (29.07), Stargardu (30.07 par. pw. Miłosierdzia Bożego, godz. 7.00), Choszczna (31.07), Bierzwnika (01.08), aby 13 sierpnia stanąć u Stóp Matki Bożej Jasnogórskiej. Uroczysta inauguracja pielgrzymki odbędzie się 29 lipca podczas Mszy Świętej o godz. 7.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie. Informujemy także, że istnieje możliwość dołączenia na pielgrzymi szlak w dowolnie wybranym czasie, pielgrzymując tyle dni, na ile pozwoli czas i siły. Pełna informacja o pielgrzymce znajduje się na stronie internetowej: www.szczecinska.pl, na portalu społecznościowym facebook.pl/szczecinskapielgrzymka oraz na plakacie. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w pieszym pielgrzymowaniu na Jasną Górę.”

Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy obfitości Bożych darów i opieki Matki Najświętszej, a wyjeżdżającym na urlopy i wakacje – dobrego odpoczynku i szczęśliwych powrotów do domu.

 1. W minionym tygodniu ODESZŁA DO PANA Z NASZEJ WSPÓLNOTY PARAFIALNEJ,: śp. Urszula SKRZYPEK. Niech dobry Bóg okaże swoją łaskawość i przyjmie ją do grona zbawionych. Wieczny odpoczynek …

ks. Robert Szumowski

 • Organizowana jest PIELGRZYMKA DO FATIMY: 25 – 30 sierpnia samolotem z Warszawy a także DO MEKSYKU: 27.11 – 05.12 2022. Szczegóły na plakatach.
 • Pielgrzymka Koła Przyjaciół Radia Maryja przy parafii św. Ap. Piotra i Pawła zaprasza na pielgrzymkę autokarową: Ląd – Ostrzeszów – Góra św. Anny – Częstochowa 8-10 lipca. Szczegóły na plakacie.
 • Zapraszamy do udziału w Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymce na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach od 9 do 17 lipca br. Inauguracja pielgrzymki nastąpi w sobotę, 9 lipca o godz. 7.00 w Sanktuarium Chrystusa Króla w Świnoujściu. Ze Szczecina pielgrzymi wyruszą 11 lipca br., po Mszy Świętej w Archikatedrze szczecińskiej, która rozpocznie się o godz. 7.00. Zapisy i szczegółowe informacje dotyczące pielgrzymki znajdują się na stronie: szczecinska-rowerowa.pl . Zapisy trwają do 1 lipca. Zapraszamy do udziału w pielgrzymowaniu na Jasną Górę.”
 • Organizowana jest także pielgrzymka rowerowa z Mieszkowic do Częstochowy w dniach 10-17 lipiec. Szczegóły na plakatach.
 • Zapraszamy do skorzystania z kontenera Caritas na czystą odzież w dobrym stanie. Kontener stoi przy kościele św. Antoniego, obok wejścia do biura parafialnego zespołu Caritas

Jego tata jest organistą w Lipianach, nieraz gra w naszym kościele podczas pogrzebów, gdy nie może Pani Grażyna. 9 –latek – SZYMON SZOPA walczy z nowotworem – mięsakiem prążkowanokomórkowym, na tę walkę potrzebuje państwa pomocy. Po usunięciu 24cm guza, przeszedł leczenie silną chemią, która w znaczny sposób osłabiła organizm oraz spowodowała problemy z poruszaniem się i normalnym funkcjonowaniem. Rehabilitacja pomaga mu powoli wracać do sił i możliwości samodzielnego poruszania się. Niestety pod koniec 2021 roku nowotwór powrócił ze zdwojoną siłą. Pojawiły się liczne przerzuty. Lekarze wdrożyli ponownie leczenie bardzo silną chemią, którą chłopiec dzielnie znosi. Tylko ten lek kosztuje rodziców 2 tys. i starczy na miesiąc. Prowadzone są specjalistyczne badania w Niemczech i głównie na ten cel Szymonek potrzebuje naszej pomocy i wsparcia. Fundacja CANCER FIGHTERS prowadzi w imieniu rodziców chłopca zbiórkę na pokrycie kosztów badań i dalsze leczenie. Same tabletki Bardzo prosimy o pomoc. Fundacja „CANCER FIGHTERS” Nr konta: 261240 6494 1111 0011 0478 7343 Tytułem: DAROWIZNA. Dla chętnych przekazać 1% podatku: KRS 0000581036, FUNDACJA CANCER FIGHTERS Cel szczegółowy: SZYMON SZOPA. Na ten cel wystawiona jest także od dziś, puszka z napisem POMOC NA LECZENIE SZYMONA

ARCHIDIECEZJALNE BIURO PIELGRZYMKOWE SANTIAGO

70-454 Szczecin al. Papieża Jana Pawła II 23, tel. 914331196, 690322552,

www.pielgrzymkisantiago.pl, kontakt@pielgrzymkisantiago.pl

Pielgrzymka do Medjugorje – Festiwal Młodych

31.07-07.08.2022

Podczas Festiwalu Młodych przewidziany jest udział w bloku programowym przygotowanym  przez Ojców Franciszkanów pracujących w Sanktuarium Królowej Pokoju. Program obejmuje m.in. Wspólny udział w Międzynarodowej Mszy św. i różańcu w parafialnym kościele św. Jakuba; wejście i modlitwy na Podbrdo, Górze Objawień; w miarę możliwości spotkania z osobami  widzącymi Matkę Bożą; Wykłady i świadectwa,  adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec, Marsz Pokoju ulicami Medjugorie, czas poświęcony Wspólnocie CENACOLO; modlitwa o uzdrowienie duszy i ciała.

Dzień 1,  31.07.2022

Spotkanie o godz. 0:00 w nocy 30/31.07.2022. Wyjazd o godz. 0:10. Przejazd w okolice Zagrzebia, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2,  01.08.2022     ŠIBENIK – MEDJUGORJE

Śniadanie. Przejazd malowniczymi trasami przez Chorwację, Bośnię i Hercegowinę. Następnie przyjazd do Šibenika – przepięknego chorwackiego miasteczka położonego nad zatoką. Spacer zabytkową starówką z pięknymi budowlami Dalmacji.  Zakwaterowanie w Medjugorje i obiadokolacja.

Dzień 3, 02.08.2022  MEDJUGORJE  

Śniadanie, dzień w Medjugorje poświęcony na osobiste refleksje i modlitwy. W kościele św. Jakuba zobaczymy witraże ukazujące 14 scen z życia Maryi Dziewicy oraz sceny związane z objawieniami. Udział w Mszy Świętej. Wejście na Górę Objawień  – miejsca pierwszych objawień gdzie Matka Boża przekazała Widzącym orędzie pokoju. Zgodnie z relacją sześciu widzących, objawienia te utrzymują się do dziś. U podnóża góry znajduje się jeszcze jedno miejsce objawień, na którym postawiono Niebieski Krzyż. Udział w wieczornym programie modlitewnym sanktuarium.  Czas pobytu w tym miejscu owocuje często osobistą przemianą serc pielgrzymów. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4, 03.08.2022  SURMANCIMOSTAR

Śniadanie. Przejazd do Surmanci, gdzie znajduje się ikona Jesusa Miłosiernego cudami słynąca-uzdrowiony Hugo – cud do beatyfikacji Faustyny Kowalskiej. Następnie udamy się do Mostaru-zwiedzanie najpiękniejszego miasta Hercegowiny,  Stare Miasto: Dzielnica Kujundzluk, Meczet Koski Mehmed-Paszy oraz Stary Most wpisany na listę Dziedzictwa Kultury UNESCO. Powrót na obiadokolację.

Dzień 5,   04.08.2022   RIWIERA MAKARSKA

Po śniadaniu wyjazd  na wypoczynek nad  wybrzeże Adriatyku na  Riwierze Makarskiej, pobyt  nad morzem.  *Dodatkowo dla chętnych za dodatkową opłatą rejs po Adriatyku na wyspę Hvar z obiadem na statku.  Obiadokolacja i nocleg w Medjugorje.

Dzień 6,  05.08.2022     KRIZEVAC-WODOSPADY KOCUSA-TIHALINA

Wczesne wyjście na Drogę Krzyżową na Górze Krizevac*. Śniadanie, czas wolny na indywidualną modlitwę. Przejazd nad  Wodospady  Koćuša.  Następnie udamy się  do Tihaliny, gdzie w kościele znajduje się  piękna figura Matki Bożej wskazana przez widzących jako najbardziej podobna do Matki Bożej, którą widzą. Msza Święta.  Obiadokolacja i nocleg w Medjugorje.

Dzień 7, 06.08.2022 – LUDBREG

Śniadanie w Medjugorje. Zakończenie Festiwalu Młodych. Przejazd w okolice Ludbregu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8, 07.08.2022 – LUDBREG

Śniadanie, Msza Św. w Sanktuarium Cudu Eucharystycznego Krwi Pańskiej w Ludbregu, następnie całodniowy przejazd do Polski, planowany powrót ok. godz. 24:00

CENA:  1680 zł

CENA OBEJMUJE:

 • Przejazd autokarem klasy turystycznej
 • Noclegi z wyżywieniem (śniadania i obiadokolacje) w Medjugorje pokoje 3-4 osobowe (dla małżeństw 2-osobowe)
 • Opiekę pilota/przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL 15000 EUR; KR 5000 EUR; NNW 3000 EUR; BP 300 EUR;

CENA NIE OBEJMUJE:

 • obowiązkowych opłat programowych płatnych w autokarze u pilota 15 Euro
 • napojów do posiłków w hotelach tranzytowych do/z Medjugorje
 • Rejs Fish picnic z obiadem na statku 25 Euro

DODATKOWO :

 • Istnieje możliwość zwiększenia kwoty ubezpieczenia oraz wykupienia dodatkowego ubezpieczenia  od kosztów rezygnacji – cena i szczegółowe informacje dostępne w biurze
 • Zaliczka płatna przy zawarciu umowy 30% od całości kwot 500 zł
 • Kolejność wpłaty zaliczki decyduje o kolejności wsiadania do autokaru
 • Wpłata końcowa do 30.06.2022

Należy zabrać ze sobą:

 • rze­czy wygod­ne, strój odpo­wied­ni do prze­by­wa­nia w miej­sca­ch świę­ty­ch, wygod­ne buty, pele­ry­na, para­sol, oku­la­ry prze­ciw­sło­necz­ne, nakry­cie gło­wy; rów­nież do poby­tu nad morzem nale­ży zabrać stro­je, olej­ki, kape­lu­sze, teni­sów­ki do wody i apa­ra­ty foto­gra­ficz­ne; osoby planujące wejście na Górę Krizevac mogą zabrać mały plecak, latar­kę, kijki nordic walking;
 • dowód oso­bi­sty lub pasz­port; dobrze jest, jeśli doku­ment tra­ci waż­no­ść nie krócej niż pól roku od daty piel­grzym­ki: zabrać kse­ro dany­ch z pasz­por­tu lub dowo­du.
 • Nabo­żeń­stwo wie­czor­ne w Medju­gor­je będzie tłu­ma­czo­ne symul­ta­nicz­nie, dla­te­go nale­ży zaopa­trzyć się w radyj­ka lub tele­fo­ny komór­ko­we ze słu­chaw­ka­mi do odbio­ru fal FM. Moż­na zaku­pić na miej­scu takie radyj­ka, koszt to ok. 6 EURO.
 • Walutą Euro możemy posługiwać się w Medju­gor­je, w nie­któ­ry­ch skle­pa­ch dopuszczalne są zło­tów­ki.

 

 

 

ARCHIDIECEZJALNE BIURO PIELGRZYMKOWE SANTIAGO

70-454 Szczecin al. Jana Pawła II 23, tel. 914331196, 690322552

e-mail: kontakt@pielgrzymkisantiago.pl

www.pielgrzymkisantiago.pl

 

 

Pielgrzymka do Włoch – Neapol z ks. Dolindo 

Panie Jezu Ty się tym zajmij”

14-23.08.2022

 

 

Dzień 1, 14.08.2022,

Spotkanie na placu przy Katedrze w Szczecinie o godz. 21.30. Wyjazd o godz. 21.45. Nocny przejazd do Włoch.

 

Dzień 2, 15.08.2022, PADWA

Przyjazd do Padwy, nawiedzenie Bazyliki Św. Antoniego, wewnątrz znajduje się grób Św. Antoniego, bogaty relikwiarz, także buława przekazana przez Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem. Msza św. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Padwy.

 

Dzień 3, 16.08.2022, MANOPELLO – SAN GIOVANNI ROTONDO

Śniadanie. Przejazd do Manopello – kościółek Kapucynów, w którym od XVI w. przechowywane jest Volto Santo – Cudowne Oblicze Chrystusa. Największa relikwia Chrześcijaństwa. Zamknięty pomiędzy dwoma szybami wizerunek jest świadectwem umęczonej twarzy człowieka, wykonanym na najdelikatniejszej i najdroższej tkaninie antycznego świata, bisiorze. Przejazd do San Giovani Rottondo. Obiadokolacja i nocleg

 

Dzień 4, 17.08.2022, MONTE SAN’T ANGELO

Śniadanie, zwiedzanie San Giovanni Rotondo, miejsca, w którym znajduję się sanktuarium Ojca Pio – kapłana, który za życia otrzymał stygmaty Chrystusa.  Msza św. w sanktuarium św. Ojca Pio, Droga Krzyżowa z Ojcem Pio.  Po południu wyjazd do Monte Sant’Angelo- sanktuarium św. Michała Archanioła w skale. Jest to jedno z najstarszych sanktuariów Europy, na półwyspie Gargano, oblanym wodami Adriatyku. Jest to najwyżej położone sanktuarium (850 m npm). Modlitwa i pobyt w przepięknym i wyjątkowym sanktuarium w skale. Przejazd w okolice Neapolu. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień 5, 18.08.2022, CAPRI

Śniadanie. Rejs statkiem na znaną na całym świecie, kolorową i bajkową wyspę zakochanych Capri. Pobyt na wyspie i wypoczynek. Rejs powrotny. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 6, 19.08.2021, NEAPOL

Śniadanie.  Całodniowe zwiedzanie Neapolu. Nawiedzenia miejsca życia i modlitwy ks. Dolindo: kamienica, w której spędził ostatnie lata życia, kościół Santa Teresa al Museo, w którym ojciec Dolindo odprawił swoją pierwszą mszę po zniesieniu zakazu przez papieża Piusa XI. Przy tym kościele działa też Apostolato Stampa, gdzie siostry zakonne opiekują się dorobkiem ojca Dolindo (tu znajduje się oryginał modlitwy “Ty się tym zajmij!”). Kościół San Giuseppe dei Vecchi e Immacolata di Lourdes – tu znajduje się grób ojca Dolindo. Msza św. Następnie spacer uliczkami starówki wpisanej na listę UNESCO: uliczka szopkarzy neapolitańskich z kościołami: San Lorenzo, Santa Chiara, Chiesa del Ges, Sant’Anna dei Lombardi, piazza Municipio z Castel Nuovo. Spacer obok Opery San Carlo, Galeria Humberta I, ulica Toledo, Piazza Plebiscito z Pałacem Królewskim.  Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień 7, 20.08.2022, POMPEJE-MONTE CASSINO

Śniadanie. Przejazd do Pompejów – najbardziej rozsławionego miasta, w całości zasypanego pyłem wulkanicznym po erupcji Wezuwiusza w 79 roku.   Odwiedzimy znajdujące się tam Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej z grobem bł. Bartolomeo Longo – założyciela Bractwa Różańcowego. Zwiedzanie parku archeologicznego   w Pompejach. Przejazd do klasztoru na Monte Cassino: polski cmentarz wojskowy, chwila zadumy. Przejazd w kierunku Rzymu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień 8, 21.08.2022, RZYM

Śniadanie. Watykan, Bazylika Św. Piotra.  Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II (jeśli nie będzie obostrzeń).  Spacer szlakiem barokowych placów i fontann: Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi, Plac Wenecki, Rzym starożytny: Kapitol, Fora Cesarskie, Via dei Fiori Imperiali, Koloseum (wszystkie budowle obejrzymy z zewnątrz), obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 9, 22.08.2022, ORVIETTO

Śniadanie. Przejazd do Orvietto – miasta cudu eucharystycznego. Na placu stoi XIV-wieczna katedra, która kryje wewnątrz cenne relikwie: hostię i kapłański korporał. W 1263 roku, podczas mszy w kościele w Bolsenie (w pobliżu Orvieto), z trzymanej przez księdza hostii na płótno i posadzkę popłynęła krew. Aby upamiętnić to wydarzenie, rozpoczęto budowę w Orvieto, a do kalendarza świąt chrześcijańskich włączono Boże Ciało. Przejazd w okolice Werony na obiadokolacje i nocleg.

 

Dzień 10, 23.08.2022,

Śniadanie. Całodniowy przejazd do Polski.

 

Cena: 800 zł + 470 Eur

 

Cena obejmuje:

 • Transport autokarem klasy turystycznej
 • Opiekę pilota / przewodnika w języku polskim
 • Noclegi w hotelach 3* – pokoje 2, 3 os z łazienkami
 • Wyżywienie HB – śniadania serwowane (wzmocnione o ser lub / i szynkę), obiadokolacje serwowane
 • Ubezpieczenie: KL 15000 EUR; KR 5000 EUR; NNW 3000 EUR; BP 300 EUR

 

Dodatkowo płatne (u pilota w autokarze) wydatki programowe: bilety wstępów, Pompeje, rejs na Capri, przewodnicy lokalni, wjazdy do miast, opłata klimatyczna – 90 euro

 

DODATKOWE INFORMACJE:

 

– Dopłata do pokoju jednoosobowego – 130 euro

– Dopłata do napojów do obiadokolacji innych niż woda (woda w cenie)

– Podczas wyjazdu należy posiadać przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport

przy podpisaniu umowy wymagana wpłata zaliczki w kwocie – 800 zł

– wpłata końcowa do 16.07.2022

– o kolejności wsiadania do autokaru decyduje wpłata zaliczki

 

 

NABOŻEŃSTWO PIĘCIU PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

Wynagrodzenie składane Niepokalanemu Sercu Maryi

(Za zgodą Kurii Diecezjalnej w Radomiu. Pismo nr 382/11 z dnia 24 marca 2011 r. Materiały opracował zespół Sekretariatu Fatimskiego pod kierunkiem ks. Krzysztofa Czapli sac)

Niepokalane Serce Maryi

 

Cześć dla Niepokalanego Serca Maryi roz­powszechniła się bardzo po Jej objawieniach w Fa­timie w roku 1917. W 25. rocznicę tych objawień, w roku 1942, Pius XII zawierzył Kościół i cały ro­dzaj ludzki Niepokalanemu Sercu Maryi, a w roku 1944 wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi zo­stało rozszerzone na cały Kościół. Formy kultu Niepokalanego Serca Maryi – zacho­wując nieprzekraczalny dystans między Synem, prawdziwym Bogiem, i Maryją, która jest tylko stworzeniem – w pobożności ludowej naśladują cześć oddawaną Sercu Chrystusa przez: oddanie się Jej poszczególnych wiernych, rodzin, wspólnot zakonnych i narodów, zadośćuczynienie przez mo­dlitwę i umartwienie, dzieła miłosierdzia i prakty­kę pięciu pierwszych sobót miesiąca. Do praktyki Komunii sakramentalnej w pięć pierwszych sobót miesiąca odnoszą się wszystkie wskazania dotyczące również dziewięciu pierw­szych piątków miesiąca. Nie przeceniając znaku czasowego [czyli tych dni] i pamiętając o właści­wym miejscu Komunii św. w celebracji euchary­stycznej, tę pobożną praktykę powinno się rozu­mieć jako okazję sprzyjającą głębokiemu, na wzór postawy Maryi, przeżywaniu tajemnicy paschalnej Chrystusa celebrowanej w Eucharystii.

 

 1. wielka obietnica matki bożej fatimskiej

 

FATIMA – 13.07.1917 r.

Hiacyntę i Franciszka zabiorę niedługo. Ty jednak tu zostaniesz przez jakiś czas. Jezus chce się po­służyć tobą, aby ludzie mnie poznali i pokochali. Chciałby ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca.

 

Kto je przyjmuje, temu obiecuje zbawienie dla ozdo­by Jego tronu.

Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Żeby je ratować, Bóg chce rozpo­wszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepo­kalanego Serca. Jeżeli się zrobi to, co wam powiem, wielu przed piekłem zostanie uratowanych i nasta­nie pokój na świecie.

 

[…] przybędę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradza­jącą w pierwsze soboty. Jeżeli moje życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, bezbożna propaganda rozszerzy swe błędne na­uki po świecie, wywołując wojny i prześladowanie Kościoła, dobrzy będą męczeni, a Ojciec Święty bę­dzie musiał wiele wycierpieć. Różne narody zginą. Na koniec jednak moje Niepokalane Serce zatriumfuje.

 

PONTEYEDRA – 10.12.1925 r.

Osiem lat po zakończeniu fatimskich objawień Matka Boża zezwoliła siostrze Łucji na ujawnienie treści drugiej tajemnicy fatimskiej. Jej przedmio­tem było nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. 10 grudnia 1925 r. objawiła się Siostrze Łu­cji Maryja z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone serce.

 

Dzieciątko powiedziało:

Miej współczucie z Sercem Twej Najświętszej Matki, otoczonym cierniami, którymi niewdzięczni ludzie je wciąż na nowo ranią, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciągał.

Maryja powiedziała:

Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone ciernia­mi, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewierności stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią jeden Różaniec * i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętna­stu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia.

 

 1. dlaczego ma to być „pięć sobót” wynagradzających,
  a nie dziewięć lub siedem na cześć matki bożej bolesnej?

 

Pozostając przez część nocy z 29 na 30 maja 1930 roku w kaplicy z naszym Panem i rozmawiając z Nim o czwartym i piątym pytaniu, poczułam się nagle mocniej owładnięta Bożą obecnością. Jeśli się nie mylę, zostało mi objawione, co następuje:

 

Córko, motyw jest prosty: Jest pięć rodzajów obelg i bluźnierstw wypowiadanych przeciwko Niepoka­lanemu Sercu Maryi.

 1. Pierwsze: Bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu.
 2. Drugie: Przeciwko Jej Dziewictwu.
 3. Trzecie: Przeciwko Bożemu Macierzyństwu, kie­dy jednocześnie uznaje się Ją wyłącznie jako Matkę człowieka.
 4. Czwarte: Bluźnierstwa tych, którzy starają się otwarcie zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść do tej Niepokalanej Matki.
 5. Piąte: Bluźnierstwa tych, którzy urągają Jej bez­pośrednio w Jej świętych wizerunkach.

 

Oto, droga córko, motyw, który kazał Niepoka­lanemu Sercu Maryi prosić mnie o ten mały akt wynagrodzenia. A poza względem dla Niej chcia­łem poruszyć moje miłosierdzie, aby przebaczyło tym duszom, które miały nieszczęście Ją obrazić. Co do ciebie, zabiegaj nieustannie swymi modlitwa­mi i ofiarami, aby poruszyć Mnie do okazania tym biednym duszom miłosierdzia.

 

Jezus powiedział do Siostry Łucji: To prawda, moja córko, że wiele dusz zaczyna, lecz mało kto kończy i ci, którzy kończą, mają za cel otrzymanie przyrzeczonych łask. Ja jednak wolę tych, którzy od­prawią pięć pierwszych sobót w celu wynagrodze­nia Niepokalanemu Sercu twojej Matki Niebieskiej, niż tych, którzy odprawią piętnaście, bezdusznie i z obojętnością.

 

 1. Warunki nabożeństwa pierwszych sobót

– co jest wymagane, aby uczynić zadość temu nabożeństwu?

 

Warunek 1: Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca

 

Łucja przedstawiła Jezusowi trudności, ja­kie niektóre dusze miały co do spowiedzi w sobotę i prosiła, aby spowiedź święta mogła być osiem dni ważna. Jezus odpowiedział: Może nawet wiele dłu­żej być ważna pod warunkiem, że ludzie są w stanie łaski, gdy Mnie przyjmują i że mają zamiar zadość­uczynienia Niepokalanemu Sercu Maryi.

Spowiedź można odbyć na przykład w ramach pierwszego piątku miesiąca, pamiętając jednak o intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu  Maryi.

Do spowiedzi należy przystąpić z intencją za­dośćuczynienia za zniewagi wobec Niepokalanego Serca Maryi. W kolejne pierwsze soboty można przystąpić do spowiedzi w intencji wynagrodzenia za jedną z pięciu zniewag, o których mówił Jezus. Można wzbudzić intencję podczas przygotowa­nia się do spowiedzi lub w trakcie otrzymywania rozgrzeszenia.

 

Przed spowiedzią można odmówić taką lub podob­ną modlitwę:

 

Boże, pragnę teraz przystąpić do świętego sakramentu pojednania, aby otrzymać przebaczenie za popełnione grzechy, szczególnie za te, którymi świadomie lub nieświadomie zadałem ból Niepokalanemu Sercu Maryi. Niech ta spowiedź wyjedna Twoje miłosierdzie dla mnie oraz dla biednych grzeszników, by Niepokalane Serce Maryi zatriumfowało wśród nas.

 

Można także podczas otrzymywania rozgrzeszenia odmówić akt żalu:

 

Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu, szczególnie za moje grzechy przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

Warunek 2:  Komunia św. w pierwszą sobotę miesiąca

Po przyjęciu Komunii Św. należy wzbudzić inten­cję wynagradzającą. Można odmówić następującą modlitwę:

 

Kocham Cię Jezu, Królu Miłości odwiecznej i przyjmuję Cię z miłością na Króla mojego serca.

Proszę, ukryj mnie na zawsze w Twoim Boskim Sercu i przyjmij moje życie w hołdzie wdzięczności za dar zbawienia, którego udzielasz mi przez pośrednictwo Niepokalanego Serca Maryi.

O czuła Matko, przepraszam Cię za grzechy moje, mojej rodziny, Ojczyzny i świata, które ranią Twoje Niepokalane Serce! Aby wynagrodzić Ci za wielkie cierpienia, których doznajesz od nas, niewdzięcznych dzieci, ofiaruję Ci nieskończoną miłość Jezusa obecnego w moim sercu.

Z miłością poddaję się Twojemu królowaniu, aby jak najszybciej zatryumfowało Twoje Niepokalane Serce. Ucieczko grzeszników, módl się za nami!

 

lub Modlitwę Anioła z Fatimy:

 

O Boże mój, wierzę w Ciebie, uwielbiam Ciebie, ufam Tobie i miłuję Ciebie.

Proszę Cię o przebaczenie dla tych, którzy w Ciebie nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, Tobie nie ufają i Ciebie nie miłują.

 

Trójco Przenajświętsza, Ojcze, Synu i Duchu Święty.

W najgłębszej pokorze cześć Ci oddaję i ofiaruję Tobie Przenajdroższe Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa, obecnego na ołtarzach całego świata jako wynagrodzenie za zniewagi, świętokradztwa i obojętność, którymi jest On obrażany.

 

Przez nieskończone zasługi Jego Najświętszego Serca i przez przyczynę Niepokalanego Serca Maryi, proszę Cię o łaskę nawrócenia biednych grzeszników.

Warunek 3: Różaniec wynagradzający w pierwszą sobotę miesiąca

Należy wzbudzić na początku intencję wynagra­dzającą, powiedzieć Matce Najświętszej, że bę­dziemy się modlić, by ratować grzeszników i dać dowód miłości do swej Matki. Jeśli modlimy się prywatnie, spróbujmy zrobić to własnymi słowami. Jeżeli odmawiamy różaniec we wspólnocie, można odmówić następującą modlitwę:

 

Królowo Różańca Świętego. Oto klękamy do modlitwy, by w pierwszą sobotę odmówić różaniec, o który prosiłaś. Chcemy przez niego zadośćuczynić za grzechy swoje, naszych bliskich, naszej Ojczyzny i całego świata. Pragniemy modlić się szczególnie za tych, którzy najdalej odeszli od Boga

i najbardziej potrzebują Jego miłosierdzia. Wspomóż nas łaską, abyśmy pamiętali o tej intencji wyznaczonej przez Ciebie. Pomóż nam wynagradzać naszym różańcem cierpienia Twego Niepokalanego Serca i Najświętszego Serca Jezusowego.

 

Po każdym dziesiątku należy odmówić modlitwę:

 

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

 

Warunek 4: Piętnastominutowe rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi
w pierwszą sobotę miesiąca

Chodzi o piętnaście minut rozmyślania o ściśle określonej przez niebo tematyce: mamy pochylić się nad jedną (lub kilkoma) z tajemnic różańca. Możemy rozmyślać nad dowolną tajemnicą, rów­nież nowymi tajemnicami: tajemnicami światła.

Wzbudźmy intencję wynagradzającą za grzesz­ników, którzy nie chcą słuchać Matki Najświętszej ani być Jej dziećmi, którzy okazują Maryi obojęt­ność, a nawet Ją nienawidzą i wiele czynią, by po­mniejszyć Jej chwałę. Możemy w tym celu odmó­wić następującą modlitwę:

 

Matko Najświętsza, Niepokalana Maryjo!

 

Z radością przyjmuję Twe zaproszenie do udziału w Twoim rozmyślaniu. W Pierwsze Soboty otwierasz Swe Niepokalane Serce dla każdego, kto pragnie wlać we własne serce te najważniejsze znaki, jakie Bóg ukazał nam we Fatimie. Proszę, otwórz przede mną Swoje Serce. Ośmielam się prosić o to z całą pokorą, ale i z dziecięcą śmiałością, ponieważ chcę Cię naśladować, ponieważ chcę żyć miłością do Twego Syna, ponieważ pragnę zawsze trwać w stanie łaski i miłować Twój święty Różaniec, wreszcie – ponieważ pragnę wszystkiego, co tylko mogę ofiarowywać w duchu zadośćuczynienia za grzeszników. Daj mi uczestniczyć w Twym rozmyślaniu, a ja obiecuję wprowadzać w życie Słowo, które wlejesz do mego małego serca, by stawało się coraz milsze Tobie, bliższe Tobie, podobniejsze do Twego Niepokalanego Serca. Amen!

 

 1. a jeśli ktoś nie może spełnić warunków w sobotę, czy może wypełnić je w niedzielę?

Siostra Łucja odpowiada: Tak samo zostanie przyjęte praktykowanie tego nabożeństwa w niedzielę następującą po sobocie, jeśli moi kapłani ze słusznej przyczyny zezwolą na to duszom.

 

 

 1. korzyści: jakie łaski zostały obiecane tym,
  którzy choć raz je odprawią?

 

Duszom, które w ten sposób starają się mi wyna­gradzać – mówi Matka Najświętsza – obiecuję to­warzyszyć w godzinie śmierci z wszystkimi łaskami potrzebnymi do zbawienia.

 

 1. intencja wynagradzająca

 

Jak ważna jest intencja zadośćuczynie­nia, przypomina sam Jezus, który mówił Siostrze Łucji, że wartość nabożeństwa uzależniona jest od tego, czy ludzie mają zamiar zadośćuczynić Niepokalanemu Sercu Ma­ryi. Dlatego Siostra Łucja rozpoczyna swe zapiski uwagą: Nie zapomnieć o intencji wynagradzania, która jest bardzo ważnym elementem pierwszych sobót.

 

 

 1. warunki rzeczywiście proste, ale czy są wypełniane?

 

Jeśli zrobi się to, co ja wam mówię, wiele dusz zosta­nie uratowanych, nastanie pokój na świecie. Wojna się skończy – mówi Maryja. Trzeba zatem wypełnić to, o co prosi Niebo. Jeśli prośba dotyczy czterech warunków, to wszystkie cztery należy wypełnić, a nie jedynie dowolnie wybrane. Jeśli mowa jest o intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi, to taka intencja winna nam przyświecać w trakcie nabożeństwa pierwszych sobót. Matka Boża prosi, by Jej towarzyszyć przez 15 minut, roz­myślając o tajemnicach różańcowych, zatem nie zapominajmy o chwili medytacji, której temat jest jasno sprecyzowany i nie ma tu dowolności. Mary­ja prosi ponadto nie tylko o różaniec, ale również o rozmyślanie, zatem zwróćmy uwagę, by nie utoż­samiać rozważań w czasie różańca z rozmyślaniem o tajemnicach różańcowych. Ta chwila medytacji, niezależna od modlitwy różańcowej, jest niezmier­nie istotna i stanowi wielkie wyzwanie dla każdego z nas.

 

 1. czy nabożeństwo pierwszych sobót jest jeszcze dziś aktualne?

 

Benedykt XVI odpowiada: Łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fa­timy została zakończona. W tym sensie posłanie nie jest zakończone, chociaż oby­dwie wielkie dyktatury zniknęły. Trwa cierpienie Ko­ścioła i trwa zagrożenie człowieka, a tym samym nie ustaje szukanie odpowiedzi; dlatego wciąż aktualna pozostaje wskazówka, którą dała nam Maryja. Tak­że w obecnym utrapieniu, gdy siła zła w najprzeróż­niejszych formach grozi zdeptaniem wiary. Także teraz koniecznie potrzebujemy tej odpowiedzi, której Matka Boża udzieliła dzieciom.

Do dziś pozostają również aktualne sło­wa Siostry Łucji: Najświętsza Maryja Panna obiecała odłożyć bicz wojny na później, jeśli to nabożeństwo będzie pro­pagowane i praktykowane. Możemy dostrzec, że odsuwa Ona tę karę stosownie do wysiłków, jakie są podejmowane, by je propagować. Obawiam się jednak, że mogliśmy uczynić więcej niż czynimy i że Bóg, mniej niż zadowolony, może podnieść ramię swego Miłosierdzia i pozwolić, aby świat był nisz­czony przez to oczyszczenie. A nigdy nie było ono tak straszne, straszne. Nabożeństwo pięciu pierw­szych sobót miesiąca jest wciąż wezwaniem dla Kościoła i każdego z nas; nadal możemy twierdzić, iż moglibyśmy więcej uczynić, by było ono znane i praktykowane.

Rodzi się jednak pytanie: po cóż nam dziś to na­bożeństwo? Nie zapominajmy jednak, iż to Bóg chce ustanowić na świecie nabożeństwo do Niepokala­nego Serca Maryi. Zatem sam Stwórca Nieba i Zie­mi pragnie wyciągnąć pomocną dłoń człowiekowi przez Maryję, a to zupełnie zmienia postać rzeczy. Siostra Łucja z wielką prostotą poucza wszystkich wątpiących w sens tego nabożeństwa, iż Bóg jest Ojcem i lepiej od nas rozumie potrzeby swoich dzieci i pragnie ułatwić nam drogę dostępu do Siebie.

Przypomnienie tego nabożeństwa nabiera dziś szczególnego znaczenia. Stanowi ono bowiem isto­tę przesłania Matki Bożej i jest wezwaniem skie­rowanym do każdego z nas. Jeśli mówimy o po­bożności fatimskiej, to nie możemy jej utożsamiać jedynie z 13. dniem miesiąca od maja do paździer­nika. Fatima bowiem woła o nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca. Nie wypełnimy fatim­skiego przesłania, jeśli nie będziemy wynagradzać Niepokalanemu Sercu Maryi w pierwsze soboty.

 

 

 

Comments are closed.