ORSZAK TRZECH KRÓLI – AD 2019

ORSZAK TRZECH KRÓLI – DĘBNO AD 2019

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu.

W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” – ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Barbara Ogrodowska w „Polskich obrzędach i zwyczajach dorocznych” zaznacza, że w jasełkach występowały zarówno postacie znane z Biblii – Święta Rodzina, Trzej Królowie, Herod, jak i swojscy pastuszkowie noszący polskie imiona – Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek.

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie koronę, która przez lata stała się atrybutem tego święta.

 

Z radością pragniemy zaprosić mieszkańców naszego miasta do wspólnego przeżywania Święta Trzech Króli w Dębnie. Miło nam poinformować, że dołączyliśmy do Ogólnopolskiej inicjatywy „Orszak Trzech Króli”, w którą zaangażowanych jest już ponad 300 miejscowości z całej Polski. Nasz udział w tym przedsięwzięciu jest niewątpliwie okazją do pozytywnego zaprezentowanie naszej małej ojczyzny. Zaangażowanie wszystkich będzie świadectwem jedności lokalnej społeczności. Dlatego prosimy o przekazanie tej informacji o wydarzeniu wszystkim: naszym bliskim, znajomym, sąsiadom…

Orszak wyruszy po Mszy św. o 12.15, czyli ok. godz. 13.00 spod kościoła MB Fatimskiej do kościoła pw. Św. Piotra i Pawła. Tam, w kościele oddamy pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie i udamy się w drogę powrotną do sceny przygotowanej przy kościele MB Fatimskiej. Zwieńczeniem „Orszaku Trzech Króli” będzie wspólne kolędowanie, konkursy (indywidualne i dla szkół), występy przedstawicieli szkół oraz możliwość posilenia się grochówką czy kiełbaską pieczoną przy ognisku.

Prosimy Szkoły Podstawowe naszego miasta o współtworzenie „Orszaku Trzech Króli” przez:

  1. Udział uczniów (wraz z rodzinami) w przedsięwzięciu i założenie koron, które otrzymają od nas w prezencie,
  2. Założenie peleryn przygotowanych w domach (lub innych elementów królewskiego stroju) w jednym kolorze (SP1 – kolor zielony, SP2 – kolor niebieski, SP3 – kolor czerwony),
  3. Wybranie jednej osoby ze szkoły, która przebierze się jak najokazalej za króla i będzie szła na początku orszaku, tuż za osobą niosącą chorągiew w wylosowanym kolorze (należy także wybrać osobę niosącą chorągiew i przebrać ją za rzymskiego żołnierza),
  4. Zabranie ze sobą instrumentów (lub innych przedmiotów wydających dźwięk), aby zaprezentować społeczność w ramach konkursu – „Tak nas widać, tak nas słychać”,
  5. Udział w konkursach ogólnopolskich (www.orszak.org) oraz lokalnych:

– szkolnych: „Najliczniejszy dwór królewski”, „Tak nas widać, tak nas słychać”,

– indywidualnych: „Migdałowy król”, „Piernikowo-numeryczny”, „Na najlepsze przebranie królewskie”,

  1. Wybranie delegacji ze szkoły, która ze sceny zaprezentuje wybraną, jedną kolędę.